Στρατηγικοί και Λειτουργικοί Στόχοι

• 1ος Στρατηγικός Στόχος: Προβολή των δράσεων του σχολείου.

Λειτουργικός Στόχος: Δημιουργία Ιστοσελίδας. Έκδοση μηνιαίας ηλεκτρονικής μαθητικής εφημερίδας   το   επόμενο   εξάμηνο. Επιδιώκουμε οικονομική ενίσχυση από την Τοπική Αυτοδιοίκηση και το Σύλλογο Γονέων.

• 2ος Στρατηγικός Στόχος: Ανάπτυξη αποδοτικής συνεργασίας με τους γονείς και καλλιέργεια κλίματος αμοιβαίου σεβασμού και εμπιστοσύνης (το τρέχον σχολικό έτος).

Λειτουργικός Στόχος: διοργάνωση ενημερωτικών μηνιαίων συναντήσεων για τους γονείς με ειδικούς ομιλητές.

• 3ος Στρατηγικός Στόχος: Απόδοση ταυτότητας στο σχολείο.(π.χ.2ο Δημοτικό Σχολείο  Χώρας Καλύμνου – Το σχολείο του Πολιτισμού)

Λειτουργικός στόχος:Ένταξη του σχολείου στο δίκτυο ¨Τα σχολεία αναζητούν την Ιστορία τους” με σκοπό να αναδειχθεί η ιστορία του σχολείου και της περιοχής ώστε να ανοιχθεί το σχολείο στην κοινωνία.

• 4ος Στρατηγικός Στόχος: Επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών.

Λειτουργικός στόχος: Διοργάνωση  ημερίδας – Επιμορφώσεις.