Αξίες του σχολείου

Θεωρούμε ότι είναι πλέον σαφές ότι το σύγχρονο σχολείο οφείλει να προσαρμόσει τις παιδαγωγικές του μεθόδους, το εκπαιδευτικό του υλικό και τη γενικότερη συμπεριφορά του δασκάλου στην άμεση και έμμεση βιωματική προσέγγιση των αξιών. Η έννοια του όρου ‘αξία’ αποκτά ιδιαίτερο συμβολισμό και αξία για τη σχολική ζωή, καθώς είναι η χρονική περίοδος που οι μαθητές διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους και το δικό τους αξιακό κώδικα. Έτσι, πιστεύουμε πως είναι απαραίτητη μια αρχική εφαρμογή του εργαστηρίου «Αξίες ζωής» στους μαθητές του σχολείου μας αποσκοπώντας από τη μια στην αναμόχλευση του αξιακού υποβάθρου των μαθητών μας και από την άλλη στη βελτίωση δεξιοτήτων επικοινωνίας.

Για την εφαρμογή των ανωτέρω θα καθιερώσουμε τον θεσμό της αξίας του μήνα. Κάθε μήνα ο Σύλλογος Διδασκόντων καθορίζει την ανάδειξη μιας βασικής αξίας με βάση τις ανάγκες ή τις τρέχουσες δραστηριότητες του σχολείου. Οι μαθητές όλων των τάξεων κάθε μήνα ασχολούνται με κάποιες δραστηριότητες αναφορικά με  μια αξία, τη συνδέουν με τα επί μέρους μαθήματά τους και τις πρακτικές που ακολουθούνται στο σχολείο. Στη συνέχεια αναδεικνύονται και επιβραβεύονται πράξεις, πρωτοβουλίες, συνεργασίες και δημιουργίες οι οποίες στο τέλος του μήνα παρουσιάζονται στην ευρύτερη σχολική κοινότητα. Σκοπός είναι τα παιδιά να γνωρίσουν τις αξίες και να συνειδητοποιήσουν τον τρόπο με τον οποίο οι αξίες συνδέονται με την καθημερινή ζωή. Έτσι βελτιώνεται η ποιότητα τόσο στις μεταξύ τους σχέσεις όσο και στις σχέσεις με τους δασκάλους τους και τους γονείς τους. Παράλληλα αποκτούν δεξιότητες ζωής, που θα αποτελέσουν σημαντικά εφόδια για τη μελλοντική τους εξέλιξη.